KWAS POLI – L- MLEKOWY

W dzisiejszym artykule opiszę rolę i właściwości doskonałego materiału do wypełnienia tkanek miękkich.

Do najczęściej stosowanych metod w walce z objawami starzenia się skóry, należą wypełniacze tkanek miękkich, ponieważ efekt jest natychmiastowy to metody te cieszą się ogromnym powodzeniem, wysoką skutecznością i minimalnym ryzykiem.

Początki likwidacji zmarszczek, bruzd lub defektów urody a co za tym idzie wstrzykiwanie różnych substancji podskórnie, sięgają początków XX wieku. Jako pierwszą substancją wypełniająca była płynna parafina lecz szybko zaprzestano tej metody, ponieważ występowały częste powikłania. W latach 80 pojawił się na rynku medycyny estetycznej kolagen uzyskiwany ze skóry bydlęcej. Był on stosowany  głównie w Ameryce.

W chwili obecnej na rynku światowym, istnieje ponad 100 rozmaitych produktów wypełniających, to dosyć sporo, prawda?:) Jak wybrać właściwy dla siebie preparat? Myślę, że zależy to od konkretnych , doświadczenia i wiedzy lekarza. Pewnie idealnego materiału nie ma, ale uważam osobiście, że powinien spełniać normy :

  • niepirogenność czyli nie powinien wywoływać odczynu gorączkowego,
  • sterylność
  • brak odczynów immunologicznych
  • brak odczynów alergicznych

Dziś napiszę parę zdań na temat preparatu o którym być może nawet nie słyszałyście 🙂

Kwas Poli – L – mlekowy to spolimeryzowany kwas mlekowy (PLA), który występuje w postaci proszku liofilizowanego. W Europie pod nazwą New Fill, w Ameryce – Sculptra.

Proszek rozpuszczamy w wodzie do iniekcji w celu uzyskania zawiesiny. Preparat ten jest przeznaczony do wypełniania tkanek miękkich, badania na skuteczność działania przeprowadzono na chorych na HIV w przypadku zaniku tkanki tłuszczowej policzków.

PLA pobudza fibroblasty do wytwarzania kolagenu i dodatkowo najbardziej aktywny proces odnowy , obserwowany był 3-6 miesięcy po zabiegu. Efekt estetyczny nie jest natychmiastowy, ponieważ po kilku dniach od zabiegu wchłania się woda będąca rozpuszczalnikiem. Aby zapobiec opadnięciu wypełnienia, niektórzy polecają zastosować jednocześnie kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy powinien zostać podany powierzchowniej niż PLA . Niestety jak prawie wszystkie wypełniacze ma też skutki uboczne. Objawem niepożądanym są grudki podskórne, stwardnienie lub ziarniaki. Aby zminimalizować objawy niepożądane, należy wykonać iniekcje od skóry właściwej albo na granicy tkanki podskórnej. Dobrą wiadomością jest to, że czas utrzymywania się dobrego efektu estetycznego to średnio 12-24 miesiące. Oczywiście znaczenie ma ilość podanego preparatu, właściwości skóry oraz liczba zabiegów.

Żeby sprawa była jasna to nie jestem przeciwniczką tego typu zabiegów estetycznych, natomiast dobrze jest się orientować i być świadomym swoich wyborów. Warto też dokonać odpowiedniego wyboru odnośnie lekarza, który będzie wykonywał nam zabieg. Nie bójcie się pytać o dany preparat, przecież ostatecznie to Wy będziecie miały go w twarzy :). W kolejnym artykule opisze jeszcze kilka wypełniaczy tkanek miękkich, więc zapraszam do zapoznania się z tematem.

Autor:


Powiązane artykuły

Zamieść swój komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KONTAKT

SKARBY PIĘKNA

WSPÓŁPRACA

WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY:

kontakt@skarbypiekna.pl