NEEM czyli Miodla Indyjska

miodla1

Ostatnio moja koleżanka opowiadała o bardzo ciekawym gatunku drzewa jakim jest Miodla Indyjska. Jego działanie jest wszechstronne tj; antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze i świetnie nadaje się jako preparat antytrądzikowy. Proszek z liści drzewa NEEM od wieków jest stosowany w naturalne medycynie indyjskiej na poprawę stanu skóry oraz włosów, układ krwionośny i odpornościowy.

  •  pomaga zapobiegać chorobom skóry i świądowi,
  •  wspomaga gojenie ran.
  •  wspiera działanie przeciwrobaczne,
  • działa korzystnie na oczy,

Wszystkie części tego drzewa, a więc owoce, ziarna, korzenie, liście, kora, mają swoje zastosowanie w lecznictwie.

miodla3

Drzewo owocuje po około 3 latach i  wytwarza owoce przez cały okres swojego życia, a zatem nawet do 200 lat. Każdego roku miodla produkuje około 40 – 50 kg owoców. Korzenie drzewa są kilka razy większe niż samo drzewo, co świadczy o ogromnej witalności tej rośliny. Miodla indyjska zawiera wiele aktywnych składników, takich jak terpenoidy, azadirachtiny i różnorodne związki siarki.

miodla4

Miodla indyjska ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Oto niektóre właściwości tej wspaniałej rośliny:

  • Działanie odkażające i przeciwgrzybicze. Miodla używana jest w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak egzema, czyrak,wrzody. Można użyć jej także w leczeniu liszajca zakaźnego. Olej z tej rośliny służyć może jako środek odkażający. Ekstrakt z miodly leczy zmiany związane z grzybicą stóp i paznokci, kurzajkami, infekcjami jelit. Gałązki miodly są używane jako szczotki do zębów w Indiach.
  • Działanie antywirusowe. Jako środek przeciwwirusowy, miodla używana jest w Indiach w leczeniu ospy prawdziwej, oraz innych chorób wirusowych. Obecnie prowadzi się badania nad efektywnością tej rośliny w walce z WZW i półpaścem. Poza tym, wyciąg z liści miodly hamuje utlenianie czerwonych komórek krwi.
  • Jako środek przeciwzapalny miodla leczy stany zapalne stawów. Badania wykazały, że roślina ta wpływa na redukcję opuchlizny. Takie zastosowanie możliwe jest dzięki związkom fenolowym obecnym w roślinie.
  • Miodla obniża poziom insuliny we krwi. Właśnie w tym celu jest ona sprzedawana w indyjskich aptekach. Szacuje się, że łyżka lekarstwa dziennie zmniejsza zawartość insuliny w organizmie nawet o połowę.
  • Badania nad właściwościami miodly wykazały, że roślina ta zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.  Regularne zażywanie takiego lekarstwa prowadzi do znacznego spadku złego cholesterolu w organizmie.
 miodla5

Badania nad antybakteryjnymi i antywirusowymi właściwościami tego drzewa ciągle trwają. Miodla wspomaga leczenie wszelkich dolegliwości – od raka, po cukrzycę. Kora, liście i olej z drzewa leczą skórę, krew, zmniejszają poziom insuliny i cholesterolu, a także zwalczają stres. Nieliczni  mieszkańcy Indii używają jej nawet jako środka antykoncepcyjnego.

Autor:


Powiązane artykuły

Zamieść swój komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KONTAKT

SKARBY PIĘKNA

WSPÓŁPRACA

WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY:

kontakt@skarbypiekna.pl