KOSMETYKI – samo zło?

Od jakiegoś czasu zaczynam mieć niewielkie uczulenie na kosmetyki, lekka wysypka, podrażnienie, podpuchnięte oczy, świąd. Bardzo rzadko  występuje u mnie dyskomfort tego typu, ale ostatnio zmieniłam róż do modelowania twarzy. Być może zbyt dużo kosmetyków, lub reakcja różu z fluidem. Postanowiłam się temu przyjrzeć bliżej:) i oto kilka istotnych faktów.

twarz

 

Kosmetyki są jedynym z tych produktów, które są używane najpowszechniej. Kilka rodzajów nakładanych jednocześnie na skórę powoduje, stykanie się codziennie z dużą ilością substancji chemicznych wchodzących w skład kosmetyków. Według ustawy o kosmetykach, kosmetykiem jest każda substancja przeznaczona do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka: skórą, włosami, paznokciami, zębami itd.

slonce-alergia

Ustawa zabrania stosowania w kosmetykach komórek, tkanek oraz innych substancji lub ich ekstraktów pochodzących z ciała ludzkiego, uznawanych za rakotwórcze , mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrami ds. gospodarki i środowiska określił listę substancji:

 •  Niedozwolonych do stosowania w kosmetykach.
 • Dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach , zakresie i warunkach stosowania.
 • Dozwolonych do stosowania : subst. konserwujacych, barwników, subst. promieniochronnych z podaniem ich zakresu, ilości i warunków stosowania.

Do dużego postępu w zakresie bezpieczeństwa użytkowania kosmetyków przyczyniają się badania testowe składników kosmetycznych, ich kombinacji oraz gotowych wyrobów kosmetycznych na zwierzętach i ludziach w celu wyłączenia własności pierwotnie drażniących i fototoksycznych.

Na toksykologiczną charakterystykę surowców i produktów kosmetycznych składają się: absorpcja przez skórę, działanie uczulające skórę, fototoksyczność , mutagenność, toksyczność doustna lub inhalacyjna dla substancji lotnych, działanie drażniące wobec skóry i błon śluzowych. Zastosowanie modeli testowania  in vitro  w kosmetologii dotyczy zatem wyżej wymienionych dziedzin.

wysypka-u-mezczyzn

Do najczęściej uczulających składników kosmetycznych należą substancje zapachowe , tzw. aromaty.

 •  kompozycje zapachowe,
 • olejki z naturalnych roślin,
 • syntetyczne substancje zapachowe,

Drugą grupę potencjalnych alergenów kosmetycznych stanowią barwniki.

 • parafenylenodwuamina,
 • aminy aromatyczne; siarczan p – toluenodwuaminy, o – fenylenodwuamina, p – nitro – fenylenodwuamina, p – nitroaminofenol.

W/w substancje są stosowane do farbowania włosów, odzieży , futer, skór, jako odczynniki fotograficzne, antyutleniacze gumy. Może dojść do uczulenia nie koniecznie wskutek farbowania włosów, zabieg ten może jedynie spowodować wtórne złe znoszenie farb do włosów.

wyprysk

Trzecią alergenną grupą w kosmetykach są konserwanty, które są dodawane do kosmetyków w celu zabezpieczenia ich przed drobnoustrojami .

 • chlorowane fenole obecne w mydłach,
 • formalina i tzw. wyzwalacze formaldehydu dodawane do niektórych szamponów,
 • czwartorzędowe związki amonowe stosowane zwłaszcza w dezodorantach,
 • estry kwasu galusowego zabezpieczające zaróbki kosmetyczne przed zjełczeniem.

Kosmetyki mogą także powodować w skórze odczyny powstające wskutek mechanicznego drażnienia. W wyniku tego powstają tzw. ziarniaki kontaktowe. Zmiany skórne u fryzjerów powstające w postaci pęknięć skóry oraz nacieków obecne na rękach w miejscu kontaktu z włosami to właśnie ziarniaki kontaktowe. Kolejnym niepożądanym działaniem kosmetyków mogą być zaburzenia barwnikowe. Niektóre substancje, które stosujemy do odbarwiania plam tj, hydrochinon i jego pochodne, mogą powodować przebarwienia skóry. Odbarwienia skóry  powodować mogą fenole związki używane jako antyseptyczne detergenty.

alergie

 

Jeżeli chodzi o kosmetyki hipoalergiczne to powinny mieć odczyn kwaśny (pH 4,2 – 5,6) i nie powinny wywierać wysuszającego działania na skórę. Nie powinny zawierać silnych i średnio silnych alergenów, powinny zawierać łagodne substancje natłuszczające skórę. Ni e mogą zawierać substancji zapachowych, konserwantów oraz barwników. Rozszerzone badania dermatologiczne decydują o uznaniu kosmetyku za hipoalergiczny.Polecałabym osobą ze skórą wrażliwą, łojotokową , wysuszoną oraz osobom źle znoszącym słońce.

 

Autor:


Powiązane artykuły

Zamieść swój komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KONTAKT

SKARBY PIĘKNA

WSPÓŁPRACA

WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY:

kontakt@skarbypiekna.pl