NAWILŻENIE SKÓRY

Nawiązując do ostatniego artykułu o kwasie glikolowym, na Waszą prośbę chcę opisać w jaki sposób możemy pomóc skórze nawilżając ją, oraz  jak zapobiec wysuszeniu skóry. Jakie czynniki wpływają na nawilżenie skóry, oraz jak taką skórę pielęgnować w każdej porze roku.

skóra2

Wysuszeniu skóry możemy zapobiec poprzez odpowiednie oczyszczanie, ochronę i pielęgnację skóry. Oczyszczenie skóry pozwala na usunięcie zewnętrznych zanieczyszczeń, drobnoustrojów i fizjologicznych wydzielin skóry. Aby w odpowiedni sposób pielęgnować skórę powinnyśmy używać łagodnych preparatów oczyszczających, szczególnie do mycia twarzy. Wskazane jest aby regularnie stosować emulsje O/W lub W/O dodając nawilżaczy, oczywiście priorytetem jest chronić skórę od wczesnej młodości prze promieniowanie UV, oraz na działanie temperatur zbyt wysokich i zbyt niskich.

skora-budowa

Żeby skutecznie nawilżyć skórę , musimy zminimalizować utratę wody własnej z naskórka (TEWL), wiązać i zatrzymać wodę w naskórku. Oto kilka substancji nawilżających, które pojawiać się powinny w preparatach kosmetycznych ;

  • gliceryna,
  • sól sodowa kwasu hialuronowego,
  • alfa – hydroksykwasy,
  • alantoina,
  • depantenol,
  • polisacharydy pochodzenia roślinnego,
  • hydrolizaty protein zwierzęcych;  kolagenu, elastyny, jedwabiu.

W kosmetykach stosowane są również komponenty biomimetyczne, czyli kopiujące naturalne składniki skóry a ich działanie oparte jest na stymulowaniu naturalnych procesów fizjologicznych, zachodzących w skórze.

Zachowanie właściwego składu, oraz struktury warstwowej lipidów międzykomórkowych warstwy rogowej, jest bardzo ważne dla funkcji barierowych naskórka, które uzyskać możemy poprzez stosowanie wazeliny, gliceryny, lanoliny, fosfolipidów (regulują pracę gruczołów łojowych), liposomów (nośniki leków, substancji aktywnych), emolientów.

Oczywiście łączenie kilku sposobów nawilżania, przyczynia się do poprawy stanu skóry i zwiększa szansę  na utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w skórze. Właściwe nawilżanie, chroni funkcje barierowe naskórka, które bronią organizm przed stresem środowiskowym.

Najważniejszą kwestią w nawilżaniu skóry, jest  odpowiedni składnik odżywczy. Należy pamiętać o tym, że substancje aktywne, lecznicze mogą przenikać trzema drogami;

transdermalnie – przez komórki

transpidermalnie – między komórkami

transfolikularnie – przez gruczoły i mieszki włosowe

funkcje skory

 

Więc nie każda witamina, substancja aktywna przedostanie się w pożądane miejsce, niektóre witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach A,D,E,K a niektóre w wodzie P,C i z gr. B. Nanocząsteczki w kosmetykach niestety nie przenikają do skóry właściwej, pozostają w warstwie rogowej.

Autor:


Powiązane artykuły

Zamieść swój komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KONTAKT

SKARBY PIĘKNA

WSPÓŁPRACA

WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY:

kontakt@skarbypiekna.pl