Przebarwienia – Ostudy

Drogie Panie/Panowie mamy lato a wraz z latem przebarwienia, ostudy hormonalne. Sama również mam problemy z pigmentacją skóry twarzy, okolic oczu, czoła, nad górną wargą i doskonale wiem jak skomplikowana i beznadziejna to przypadłość. Wydawać by się mogło, że jako kosmetolog powinnam poradzić sobie z tym defektem, próbowałam wszystkiego tzn; kwasy owocowe, laser, kwasy chemiczne to wszystko niestety na mnie nie działa.

Obecnie jestem w trakcie przeprowadzania pracy badawczej na temat skuteczności pewnego kremu, który powinien zdziałać cuda(zobaczymy). Czytajcie, oglądajcie i śledźcie mnie na kanale YouTube, ponieważ tam również będę opisywała odczucia, obserwacje i postępy w trakcie stosowania kremu o którym wcześniej była mowa.

dav

Problem jest bardziej złożony niż by się wydawało, otóż melanocyty wytwarzają melaninę i transportują do keranocytów, gdzie podlega ona dystrybucji, tworząc osłonkę jądra komórkowego. Biosynteza melaniny to skomplikowany proces biochemiczny obejmujący, wśród innych reakcji hydroksylację tyrozyny i utlenianie DOPA. Zabarwienie skóry jest umiarkowane genetycznie i zależy od przewagi wytworzonych poszczególnych barwników- eumelaniny oraz feomelaniny . TROCHĘ SKOMPLIKOWANE PRAWDA ?

Zaburzenia dzielimy na nabyte lub wrodzone, do najczęściej obserwowanych w praktyce dermatologicznej nabytych przebarwień skóry zalicza się; piegi, plamy soczewicowate, ostudy , przebarwienia około ustne, przebarwienia pozapalne i polekowe. Pamiętajcie, żeby nie pić herbatki z dziurawca w okresie nasłonecznienia o której wspomniałam w artykule filtry ochronne, ponieważ prowadzi do przebarwień i fotouczuleń.

dav

dav

Leczenie przebarwień skóry nie jest łatwe, skuteczność terapii zaburzeń pigmentacji jest uzależniona od głębokości położenia barwnika. W przypadku przebarwień naskórkowych stosujemy;

  • preparaty odbarwiające ( faza badawcza w toku)
  • peelingi chemiczne powierzchniowe ( 50-70% AHA, w moim przypadku chwilowo pomaga)
  • mikrodermabrazja (słaby w moim odczuciu zabieg, chyba że w połączeniu z kwasem-uszkodzenie naskórka)

Ze względu na głębsze umiejscowienie barwnika w leczeniu przebarwień stosujemy;

  • preparaty odbarwiające (faza badawcza w toku)
  • peelingi średniogłębokie ( 35-50 TCA lub TCA+AHA)
  • peelingi głębokie (zbyt częste ryzyko powikłań)
  • zabiegi laserowe (średnio pomogły)

W farmakologii do leczenia przebarwień zalecane są ;

  • Hydrochinon – hamuje melanogenezę poprzez blokowanie tyrozyny, w niewielkim stężeniu 2-5 % jest bezpieczny, nietoksyczny. W objawach niepożądanych występują; podrażnienie skóry, objawy alergiczne.
  • Retinoidy – Kwas wit. A jest zbliżony do hydrochinonu, Tretinoina w przeciwieństwie do hydrochinonu nie powoduje odbarwiania skóry ciemnej.

Mnie osobiście odpowiada terapia kwasemi. Jeżeli chodzi o kwasy to dzielimy je na Alfa-,Beta- i Poli-hydroksykwasy, ich mechanizm działania polega na keratynizacji. Kwasy posiadają różne stężenia i Ph, ponieważ kwasów jest mnóstwo to w kolejnych artykułach postaram się opisać kilka kwasów i pokaże Wam jak szerokie maja zastosowanie w kosmetologii, mam nadzieję że pokochacie je tak jak ja:)

Oczywiście zachęcam do rozmowy.

 

Autor:


Powiązane artykuły

Zamieść swój komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KONTAKT

SKARBY PIĘKNA

WSPÓŁPRACA

WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY:

kontakt@skarbypiekna.pl